Sztuka jest kobietą. Kobieta jest sztuką. Czyli Sztuka i Kobieta to jedno i to samo. Czy może być lepiej? 😉❤️🎨
Kobiety inspiracje. Wybrałam dzisiaj 5 (z mojej listy 20) niezwykłych kobiet – artystek, przedstawicielek różnych dziedzin sztuki, których: twórczość, biografie, działania, style ogromnie mnie inspirują. Znajdziecie tu zbiór barwnych, niebanalnych, skrajnie odmiennych od siebie, iście wspaniałych postaci kobiecych z krótkim wyjaśnieniem, czemu właśnie One znalazły się w moim zestawieniu! Kobiety dla Kobiet, z okazji obchodzonego niedawno Dnia Kobiet! 💃❤️
Wisława Szymborska (1923-2012)
✍️ Ukochana przeze mnie polska poetka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, dama Orderu Orła Białego i wielu innych prestiżowych odznaczeń.
Uwielbiam niemal wszystkie jej wiersze; sposób, w jaki opisywała rzeczywistość; jej szczerość, ironię, humor, kreatywność, subtelne operowanie emocjami, zdolność pobudzania czytelnika do głębokich refleksji za pomocą banalnych z pozoru zjawisk. Jej poezja charakteryzuje się prostotą języka, który uwikłany w różnorodne, interesujące konteksty i znaczenia staje się niezwykły. W swoich wierszach często odwołuje się do malarstwa, czy literatury.
Kochała przyrodę, dziwne przedmioty, bibeloty i wycinanki. Wykonywała zabawne kolaże, wyklejanki i pocztówki (cechujące się groteską i absurdalnym dowcipem, wynikającym z obserwacji rzeczywistości), które rozdawała swoim przyjaciołom. Podczas wystawy „Szuflada Szymborskiej”, którą odwiedziłam w 2020 r. w Krakowie, przeczytałam jej słowa: „Zbieracz, pokąd sięga pamięcią, zawsze coś zbierał, chociaż niekoniecznie to, co zbiera teraz albo będzie zbierać w przyszłości”. Tak, dostrzegam u siebie pewne podobieństwa do zainteresowań Wisławy Szymborskiej! 😁
A tutaj jeszcze znajdziecie post na FB o wystawie kolaży poetki https://www.facebook.com/share/p/icVFTzzXqRW7zsye/ 😉
Frida Kahlo (1907-1954)
🎨 Wyjątkowa, silna kobieta, bezkompromisowa osobowość, jedna z moich ulubionych artystek, wielka meksykańska malarka. Jej twórczość doceniali: Kandinsky, Marcel Duchamp, Salvador Dali, Picasso.
Słynęła głównie z fascynujących autoportretów, w których silnie odwoływała się do swojego życia, naznaczonego dużym cierpieniem. Sztuka miała dla niej moc terapeutyczną. Jej surrealistyczne, ekspresyjne, wypełnione przejmującą symboliką, zachwycającymi barwami i niepokojącymi wizjami obrazy niezwykle do mnie przemawiają. Odważnie stawiała czoło światu, nie chciała żyć tylko w cieniu swojej miłości, tylko żyć pełnią życia. Za pomocą swojej twórczości negowała patriarchat. Tematyka kobieca z całą siłą wybrzmiewa z jej obrazów. Jest postrzegana jako symbol feminizmu. Tak ściśle ze sobą związane – sztuka i życie artystki stanowią ogromne źródło inspiracji dla współczesnych twórców. Uwielbiam jej słowa: „Stopy moje, no cóż mi się przydacie, skoro mam skrzydła, by latać”😍.
Patti Smith (1946- )
🎸 Jedna z najważniejszych kobiet w historii amerykańskiej popkultury, w historii współczesnej muzyki, zwłaszcza w historii rocka; amerykańska wokalistka, autorka piosenek, pisarka, poetka, artystka, rewolucjonistka. Jej płyta „Horses” to krążek przełomowy. W latach 70. królowała na nowojorskiej scenie awangardowej i punkowej. Wniosła do punk rocka poetyckie spojrzenie i inteligentną perspektywę. Nazywa się ją „poetką rocka”.
Jej wielki talent i niepowtarzalny styl przysporzyły jej rzesze fanów na całym świecie. Jestem miłośniczką jej muzyki (tego surowego, hipnotycznego brzmienia, pełnego odwołań do ważnych spraw społecznych), pióra; jej sposobu wyrażania siebie, jej pomysłowości, artystycznej duszy, jej wiarygodności. Książki jej autorstwa „Poniedziałkowe dzieci” (historia jej miłości do Roberta Mapplethorpe’a) i „Obłokobujanie” to jedne z moich ulubionych tytułów, do których często wracam.
Marilyn Monroe (1926-1962)
🎬 Właśc. Norma Jeane Mortenson – ukochana przeze mnie kobieta zagadka, wokół, której krąży wiele mitów; najsłynniejsza na świecie amerykańska aktorka. Jedna z największych gwiazd w historii kina, nieśmiertelna ikona: kultury popularnej, pin-upu, kobiecości.
Znana przez większość jako symbol seksu i zmysłowości, jednak dla mnie postrzegana przede wszystkim jako symbol utalentowanej aktorki o niezwykle wrażliwej i romantycznej, a także skomplikowanej, wielowymiarowej osobowości, która zmuszona była do nieustannego udowadniania swojego talentu i swojej inteligencji (była np. bardzo oczytana), skrywanych pod rozpowszechnionym wizerunkiem niemądrej blondynki. No wiecie, przewrotnie, jak w piosence „Tarantino” Julii Marcell „Dzisiaj jestem już pewna. Wolę być ładna niż mądra. Na co komu ta mądrość? Tylko się człowiek stresuje. Głupotę Ci każdy wybaczy. Brzydoty nie daruje(…)”.
Według American Film Institute należy jej się 6. miejsce na liście największych aktorek wszech czasów. Miała niezwykle bolesne dzieciństwo, które położyło się cieniem na całym jej życiu. Mimo tak wielu znanych mężczyzn, którzy pojawiali się u jej boku, nieustannie szukała miłości, chciała być kochana. Mimo oszałamiającej kariery, mimo że zdaje się, że kochali ją wszyscy – publiczność, filmowcy, pisarze, nawet prezydent Stanów Zjednoczonych, nie była szczęśliwa, umarła samotna. „Kariera to piękna rzecz, ale nie możesz się do niej przytulić w zimną noc” MM. Do dzisiaj przyczyny jej śmierci owiane są tajemnicą.
Uwielbiam poznawać nowe szczegóły z życia Marilyn (mam za sobą lekturę kilku biografii o niej), zastanawiać się, jaka była naprawdę. Czy wiecie, że miała w domu kilka psów i dwie papużki, które wszędzie zabierała ze sobą?🦜 Jej postać bardzo mnie fascynuje. Roztaczała wokół siebie wyjątkowy czar. O MM mogę naprawdę długo, zatem więcej innym razem…
Vivian Maier (1926-2009)
📸 Amerykańska fotografka, specjalizująca się w fotografii ulicznej, „Niania, która zmieniła historię fotografii” (podtytuł książki Ann Marks), jedna z najwybitniejszych fotografek XX wieku. Pozostawiła po sobie ponad 100 000 wyjątkowych negatywów (w większości wykonanych w Chicago i Nowym Jorku). Jej zdjęcia stanowią cenną dokumentację codzienności w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku.
Była szalenie utalentowana, wyróżniała się niezwykłą empatią, intuicją i bystrością obserwacji. Vivian Maier nie była zawodową fotografką, tylko nianią, jednak większość wolnego czasu poświęcała na swoją wielką pasję, jaką było wnikliwe przypatrywanie się i rejestrowanie rzeczywistości.
Inne wyjątkowe kobiety
😉💃PS W najbliższym czasie planuję napisać kilka słów o innych, wspaniałych kobietach – artystkach, które podziwiam. A są to (kolejność przypadkowa): Susan Sontag, Georgia O’Keeffe, Yayoi Kusama, Marina Abramović, Alina Szapocznikow, Jane Birkin, Bette Davis, Catherine Deneuve, Audrey Hepburn, Coco Chanel, Édith Piaf, Tamara Łempicka, Björk, Jane Fonda i Angelina Jolie.
Koniecznie dajcie znać, które kobiety związane ze sztuką są Wam bliskie, inspirują Was i fascynują 😉.