🎥🎬🎬Kochani! W październiku byłam kilka razy w kinie, aby móc polecić Wam ciekawe tytuły, które możecie zobaczyć na dużym ekranie również w listopadzie! Sprawdźcie moje polecajki filmowe! 😁
Co wybrałam?
🎬Miejsce 1. „Chłopi”, reż. DK Welchman, Hugh Welchman – 10/10 ⭐🤩🥳🔥!
Krótko – „Chłopi” skradli moje serce. Bardzo mocno trzymam kciuki, aby ta mistrzowska, artystyczna animacja otrzymała Oscara❤️. Nie będę już tutaj więcej pisać, dlaczego umieściłam „Chłopów” na szczycie zestawienia. Pod linkiem: http://legeste.pl/chlopi-malarska-animacja/ znajdziecie moją pełną recenzję tego dzieła filmowego, które po prostu mnie oczarowało😉.
🎬Miejsce 2. „Święto Ognia”, reż. Kinga Dębska – 8/10 ⭐🔥
Poruszająca, ciepła, zabawna, momentami dramatyczna historia o dwóch siostrach i w ogóle o niezwykłych relacjach międzyludzkich. Film o sile marzeń, pokonywaniu słabości, mierzeniu się z otaczającą, trudną rzeczywistością i walce o swoje pragnienia. To opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni, pasji, pięknie drugiego człowieka i o jego skomplikowanej naturze; o trudnej sztuce dokonywania wyborów, o przekraczaniu granic. To film pełen emocji, niezwykle wartościowy, budzący refleksje, skłaniający do przemyśleń nad naszym podejściem do życia, nad naszymi potrzebami. To obraz filmowy przepełniony nadzieją, podnoszący na duchu. W „Święcie Ognia” w interesujący sposób pokazane zostały temat niepełnosprawności, a także dziedzina sztuki – baletu 🩰😉.
Otrzymujemy zatem wzruszający, pouczający obraz z tańcem w tle; dodatkowo, z rewelacyjną obsadą. Najbardziej urzekła mnie Józefina, grana przez wspaniałą aktorkę – Kingę Preis (uwielbiam!). Sprawdźcie dlaczego! 😁
Ciekawostka: „Święto Ognia” powstało na podstawie książki Jakuba Małeckiego o tym samym tytule. 📖
🎬Miejsce 3. „Przejścia”, reż. Ira Sachs – 7/10⭐
Odważny, szczery, ze śmiałymi scenami erotycznymi😉, opowiadający o toksycznych relacjach między dwoma mężczyznami – gejami i kobietą. To historia o trójkącie miłosnym, w którym tak naprawdę nikt nie jest szczęśliwy, w którym każdy próbuje odnaleźć siebie. To francusko-niemiecki dramat o niedojrzałości emocjonalnej, cynizmie, o egocentrycznej potrzebie bliskości, o próbie wypełnienia wewnętrznej pustki, nawet kosztem drugiego człowieka. To obraz obnażający słabości ludzkiej natury: niekonsekwentne działanie, niezdecydowanie, podejmowanie nietrafionych decyzji, ciągłe badanie, jak daleko możemy się posunąć.
Film przypomina te z nurtu Nowej Fali kina francuskiego, które uwielbiam😍. Akcja dzieje się w ukochanym przeze mnie, multikulturowym Paryżu🗼. Dodatkowo, mamy tu do czynienia z aktorstwem na wysokim poziomie i z wysmakowaną estetyką.
Ciekawostka: To hit tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie – Berlinale🔥!
🎬Miejsce 4. „Różyczka 2”, reż. Jan Kidawa-Błoński – 6,5/10⭐
Wyczekana przeze mnie, druga część „Różyczki” jest moim zdaniem zupełnie inna od pierwszej, tej z 2010 r. Opowiada o losach Joanny Warczewskiej (w tej roli oczywiście Magdalena Boczarska😍), która jest córką Kamili Sakowicz (zakochanej w agencie służb specjalnych) z poprzedniej „Różyczki”. W nowej części akcja nie dzieje się w Polsce w latach 60., ale równolegle w dwóch przedziałach czasowych – latach 70. oraz współcześnie. Magdalena Boczarska gra rewelacyjnie jednocześnie matkę i córkę (Kamila Sakowicz w latach 70.)!
„Różyczka 2” to dramat polityczny o niezwykle silnej, niezależnej kobiecie sukcesu – członkini Parlamentu Europejskiego, która mierzy się z osobistymi tragediami, poszukiwaniem własnej tożsamości, trudnymi wspomnieniami i relacjami rodzinnymi, a także z wyzwaniami zawodowymi🙈. Wszystko to wzajemnie na siebie wpływa, tworząc zawiłą układankę🧐🤔. Jest ciekawie, niebezpiecznie, tajemniczo, zaskakująco, wciągająco, napięcie stale rośnie😱. Mamy tutaj polityczne zależności, śledztwo, próbę odnalezienia prawdy, rozwikłanie bolesnej zagadki…
Ciekawostka: W „Różyczce 2” zagrał również Mateusz Banasiuk – partner życiowy Magdaleny Boczarskiej😍😍. Przy okazji premiery filmu, miałam okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z tymi dwoma świetnymi aktorami, które odbyło się w ramach cyklu „Za drzwiami kina Atlantic”. Niezwykle interesującą rozmowę z tymi mądrymi i przemiłymi ludźmi poprowadził dziennikarz, krytyk filmowy – Marcin Radomski.
🎬Miejsce 5. „Miało Cię nie być”, reż. Jakub Michalczuk – 6/10⭐
Film, którego byłam ciekawa. Moim zdaniem bardziej taki refleksyjny, pouczający dramat, niż komedia, jednak z pozytywnym wydźwiękiem😉. To opowieść o trudnej relacji ojca z 17-letnią córką, o konfrontacji dwóch pokoleń, wzajemnym poznawaniu się na nowo i uczeniu się od siebie; o wsparciu bliskich, trudnościach dorastania i wyzwaniach dorosłości.
„Miało Cię nie być” w interesujący sposób porusza temat aborcji, pozostawiając duże pole do własnych przemyśleń, interpretacji. Film nie narzuca się widzowi, raczej subtelnie wskazuje różne kierunki. Doceniam również za świetną obsadę, w której znaleźli się m.in. Borys Szyc, Magdalena Cielecka, czy Izabela Kuna🤩.
Ciekawostka: Filmową córkę bohatera (w którego wcielił się Borys Szyc) – Mańkę, zagrała Sonia – prawdziwa córka aktora😍🔥. Sonia poradziła sobie naprawdę dobrze, wykreowała postać wiarygodną i wyrazistą. Chętnie zobaczę ją jeszcze na dużym ekranie.
🎥 Jak Wasze plany filmowe? Ja już myślę o kolejnym seansie – „Teściowie 2” 😁. Widzieliście już? Bardzo podobała mi się pierwsza część, więc mam spore oczekiwania. Oczywiście dam znać, jak moje wrażenia! 😉